Võlglased teevad hästi palju vigu. Eksimine ju ongi inimlik ja eks ole ju võlglasedki inimesed. Aga selliseid igakuiseid eksimusi ja valesid valikuid tuleb arvatavasti ette rohkem kui niiöelda mittevõlglastel. Olles püüdnud jälgida nii enda käitumist kui ka kaasteeliste otsuseid, siis tuleb tõdeda, et siit koorub välja päris palju erinevaid mustreid. Nii fundamentaalseid kui ka selliseid väiksemaid. Püüaksingi siis täna veidi neid lahti harutada.
Oma võlgnevustega tegelemine on nagu kaaluprobleemidega võitlemine. Selleks, et edukas olla, on vaja meeletult tahtejõudu ja distsipliini. Aga kahjuks on siin tegemist vägagi keeruliste lahingutega iseenda sees. Loomulikult on vaja ka plaani, suurt plaani. Kes meist ikka tahaks võlgades või ülekaaluline olla, eks ole. Aga isegi, kui sul on mingid mõtted ja kavad, kuidas oma olukorda leevendada ja läbi selle lõpuks august välja ronida, siis sellest kõigest kinni pidada on endiselt ääretult keeruline. Võlamuredega võitlus on justkui nagu kolm sisemist sõda korraga - psühholoogilised, juriidilised ja muidugi ka finantsilised lahingud. Ning lisaks sellele peab tähelepanu pöörama ka oma võlgnevuste tekkimise juurpõhjusele. Vahet ju polegi, kas selleks on mõni sõltuvus, ebaõnn või lihtsalt valed finantsotsused, üle oma võimete elamine jne. Reeglina võlglane siiski täiesti üksinda ei suuda august välja ronida.
Omaette teema ongi tegelikult olukorra adekvaatne hindamine. Kuna võlglase vaimne tasakaal on täiesti katki, siis ei ole võimalik siit ka eeldada mingeid üdini mõistlikke või ratsionaalseid hinnanguid ega ka otsuseid. Igasugune oma olukorra tõsiduse ala- või ülehindamine on täiesti tavapärane, enamasti siis pigem alahinnatakse oma seise, maalitakse enda jaoks oluliselt ilusam pilt, kui see tegelikult on. See vist on mingi enese säästmise režiim. Või siis teatud mõttes ka ainuvõimalik moodus, kuidas end üldse veel teovõimelisena hoida. Julgen täitsa ausalt tunnistada, et ka mina olen seda "pattu" korduvalt ja korduvalt teinud. Kurb on muidugi see, et selle käigus hakkab inimene oma valesid ise ka lõpuks uskuma. Selle tõttu vist paljud võlglased võlanõustaja ukse taha ei jõuagi, sest kardavad seda tegelikku tõde. Ning ega seda kaardistamistki ei julgeta ette võtta, sest reeglina numbrid ei valeta (eriti, kui neid kogu aususega sisse kanda).
Üldiselt on võlglane oma vaimse seisundi poolest üsnagi haavatud ning temaga suheldes on kindlasti lisaks finantsilistele ja juriidilistele teadmistele vaja ka psühholoogioskuseid. Kui võlglasele sõimates või isegi ähvardades peale lennata, siis võib kogu see niigi habras seis totaalselt kokku variseda. Ehk siis, tahame me seda või mitte, aga tegelikult on võlglane natuke nagu "õrnalt vaimuhaige" isegi. Võibolla on liiga karm hinnang, aga ma enda puhul olen küll kõige raskematel hetkedel seda tunnetanud.
Olen päris mitu kuud tegelikult jälginud neid igasuguseid "võlglased ja petturid" Facebooki gruppe. See on karm lugemine, jõhker maailm. Ühelt poolt ma loomulikult saan aru, et võlausaldajate jaoks ongi need võlglased ühed petturid ja kaabakad. Ning ilmselgelt tulebki neid aegajalt raputada, aga need meetodid ja kogu see avalik alandamine on kindlasti täiesti mittetoimiv meetod, raha see tagasi ei too ja kõige hullemal juhul surutakse see niigi haavatud loom sellisesse olukorda, kus kaob igasugune eluisu. Tagajärjed on sellisel juhul kahtlemata juba fataalsed. Mis sellisel juhul üldse võlaandja seisukohalt lahendus või parem meetod oleks? Mul pole õrna aimugi. See kõik taandub vist lõpuks ikkagi inimeste tundmise ja suhtlemise tasanditele. Psühholoogiavärk.
Enamasti on paratamatus ka see, et võlglane ei tee endale enim haiget mitte nende algsete laenulepingutega (need on reeglina isegi sellised viisakad) vaid just sellega, et ta hakkab ühel hetkel oma tekkinud tulekahjusid kustutama bensiiniga. Ehk siis laenud lähevad järjest räigemateks. Ning lõpuks ollaksegi kuskil eraisikute laenugruppides, kust võetakse mingite 500% aastaintressidega väikelaene. Inimene lihtsalt kaotab end ühel hetkel sellesse rattasse ära. Ja kui sissetulekuid või ka lisasummasid (vahet pole kas siis müüakse midagi maha, tehakse erakorralisi lisatöid või on ees ootamas mõni boonus või palgatõus) kuskilt lähiajal paistmas ei ole, siis lõpebki see sisuliselt pankrotiga, kohtutäiturite arestidega jne. Ehk siis algselt võibolla mingist uue mobiiltelefoni jaoks võetud järelmaksust saab aja jooksul täielik katastroof. Ahnus ja kärsitus. Väga tuttavad terminid ka mulle endale loomulikult.
Võlglane on oma olemuselt ka natuke nagu uppuja. Kõik õlekõrred võetakse kasutusele, mida vähegi inimene suudab välja mõelda. Eks lõplikud meetodid sõltuvad muidugi ka inimesest endast - kes sisuliselt hakkab oma sõpru ära kasutama ja räägib endale igasugused summad välja, kes läheb siis juba eelpool mainitud gruppidesse, kes hakkab lähisugulaste identiteete kasutama (see on juba kriminaalne tegu) või kes tõmbab end lihtsalt oksa, sest ei suuda seda kõike enam välja kannatada.
Mulle on aga võlglaseks olemine ja ka teiste lugude lugemine/kuulamine õpetanud seda, et igasuguste viiviste ja leppetrahvide (hetkel räägin siis ennekõike võlglaseks jäämise algusest) tekkimisel tuleks hakata laenuandjatega suhtlema. Ning tuleb endale aru anda, et oluliselt odavam on nendele esimestele laenufirmadele võlgu jääda kui hakata seda iga hinna eest elus hoidma. Maksadki nii palju nagu pangakonto lubab. Isegi kui tulevad need trahvid ja viivised ning pikemas plaanis ka mingid inkassod, siis nendega saab ka edasi elatud. Isegi, kui keegi annab kohtusse, ka siis saab uusi kokkuleppeid ja maksegraafikuid teha. Peaasi, et sa ei tekitaks endale uusi kohustusi mingite haigete intressidega. Need on rasked otsused ja rasked hetked, aga tegelikult saab sel moel end palju hullemast säästa. Loomulikult on olemas ka igasugused kohtulikud võlgade ümberkujundamised ja muud vahendid, aga kui ei jaksa nendega tegeleda, siis jumala eest, ära hakka uute laenudega vanu lepinguid elus hoidma. Taaskord pean muidugi nentima, et mina ise olen samasugune loll olnud ja neid eelkirjeldatud vigu ohtralt teinud. Seda enam ma tean tänaseks, kui vale see kõik on olnud.
Kokkuvõttes - karju appi, aga ära kurat võta neid uusi laene!
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar